מגנזיום ציטראט: מדוע תוסף מגנוקס יעיל פי 3 – נוה פארמה

המומחים למגנזיום
קו הבריאות עם הרוקח ניצן פרימור, B Pharm
מחקר המגנזיום בשיבא חושף: מגנוקס נספג פי 3 לגוף
פורסם במוסף בריאות הארץ, גד בירון, 06.05.2012

מפתיע, אבל ישראלים רבים הזקוקים להשלמת מגנזיום ("מינרל החיים"), נוטלים, עם או בלי מרשם, תוספים שונים, בלי לדעת שרוב תכשירי המגנזיום בישראל מבוססים על מגנזיום ציטראט, שהספיגה שלהם בגוף נמוכה ולכן גם יעילותם הטיפולית נמוכה.ממצאי מחקר קליני שבוצע במכון הלב בבית החולים שיבא תל השומר, מפתיעים ומגלים כי תוסף המגנזיום מגנוקס (Magnox), המבוסס על מגנזיום אוקסיד מונוהידראט, יעיל יותר, מרוכז יותר ונספג בגוף כמעט פי 3 יותר מדיאספורל (מגנזיום ציטראט) ומתכשירים לא בדוקים אחרים – מה שהופך אותו לתוסף היעיל ביותר (פטנט מוגן של נוה פארמה הישראלית). עוד הפתעה: המגנוקס גם זול בכמחצית מהחלופות המוכרות. לכל מי שמבין שתוסף מגנזיום חיוני עבורו, יש היום ביסוס מחקרי לבחירה אחת בלבד: מגנוקס.

גבירותיי ורבותיי, מהפך. עשרות אלפי ישראלים הנוטלים מדי יום תוסף מגנזיום המבוסס על מגנזיום ציטראט, יופתעו לגלות כי קיים היום תוסף ישראלי המבוסס על מגנזיום אוקסיד מונוהידראט – שהינו יעיל פי 3, כלומר שהוא נספג בתאי הגוף פי 3 מחלופת מגנזיום מוכרת, ויותר מזה: עלותו כמחצית.

לתוסף הישראלי קוראים מגנוקס (Magnox) והוא מיוצר על ידי נוה פארמה. את הממצאים הדרמטיים לגבי יעילות מגנוקס חשף מחקר חדש וייחודי שנערך במכון הלב במרכז הרפואי שיבא תל השומר. ממצאי המחקר פורסמו גם בגיליון החדש של המגזין הרפואי היוקרתי Magnesium Research.

חשיבותו של מינרל החיים

רקע חשוב: המגנזיום, המכונה "מינרל החיים", הינו אחד מ-4 המינרלים החשובים בגוף האדם ומערכות רבות בגוף זקוקות לו. בין תפקודיו העיקריים: הוא משתתף בתהליכי ייצור אנרגיה, פעילות שרירים ובניית עצם. נוכחותו בגוף בכמות מספקת, קריטית לכל אחד ואחד, ויש לו חשיבות רבה לבעלי נטייה למחלות לב, סכרת, בתרומה לבריאות האישה, נשים בהריון ועוד. למגנזיום בגוף השפעה מיידית על שרירים, מערכת העיכול וכן בשיפור יכולות ספורטיביות.
על פי מחקרים, הצריכה הטבעית של המגנזיום בעולם בכלל ובישראל בפרט בירידה מתמדת בעשורים האחרונים – וזאת עקב התפריט ה"תעשייתי" של הדורות האחרונים, וכן כתוצאה מתהליך התפלת המים, שבמהלכו מוצאים מהמים מינרלים חשובים. סיבות נוספות לאבדן מגנזיום יכולות להיות הזעה מוגברת והשתנה מוגברת, תופעות נפוצות במדינה חמה ומתוחה כמו שלנו. רוב הישראלים אינם מודעים לכך, אך הנתונים מצביעים שכ-80 אחוז (!) מאזרחי ישראל סובלים מחוסר מגנזיום בגוף.
אז מה עושים?

דרך אחת, לא ממש מעשית, היא להרבות באכילת מזונות כמו תרד מבושל, פולי סויה ושעועית, ולקוות, אם בכלל, שזה יספק את רזרבות המגנזיום בגוף. דרך נוספת ויעילה, בה נוקטים עשרות אלפים, היא נטילת תוספי מגנזיום טבעיים (תוסף תזונה אינו תרופה ואינו מחייב מרשם). הכל נכון, בתנאי שנוטלים את התוסף הנכון.

מהפכה באיכות ספיגת המגנזיום בגוף

רוב התוספים הנמכרים בישראל מיובאים מחו"ל ומבוססים על מגנזיום ציטראט, שיכולת הספיגה שלו בגוף נמוכה יחסית ולכן השפעתו מוגבלת. כאן נכנסה לתמונה חברת נוה פארמה הישראלית, מומחית ידועה למגנזיום, אשר פיתחה תרכובת מולקולרית פטנטית של כמה סוגי מגנזיום גרנולארי המרכיבים את Magnox 520.

אלא שהמהפכה הדרמטית שחוללה נוה פארמה באמצעות מגנוקס, שלהבדיל מסוגי המגנזיום המבוססים על ציטראט, מבוסס על מגנזיום אוקסיד מונוהידראט (פטנט מוגן) – היא בספיגה התוך תאית: המחקר שנערך לאחרונה במכון הלב בבית החולים "שיבא" תל השומר, הוכיח כי הספיגה של Magnox 520 בתאי הגוף גבוהה כמעט פי 3 (!) מאשר התוסף שנבדק מולו: מגנזיום Diasporal (ציטראט). מכאן שבעצם יעילותו של המוצר הישראלי גבוהה כמה מונים מזה המיובא.

ולא רק זאת: תוצאות המחקר גם הצביעו על כך שהמגנוקס, ולא הדיאספורל, הצליח להביא להפחתה ניכרת ברמות הכולסטרול ה"רע" בגוף (LDL), וכן גם ב-CRP, חלבון שהימצאותו מנבאת התקפי לב. עוד נמצא כי למגנוקס פחות תופעות לוואי מאשר הדיאספורל וגם ההיענות לו טובה הרבה יותר.

אז מה הופך את מגנוקס ליעיל גם מכל התכשירים הקיימים בשוק? סוד הפטנט טמון לא רק בהרכב המולקולרי, אלא גם בקומפוזיציה הרוקחית המיוחדת: בשפה מקצועית מדובר בגרנולות בעלות מסיסות וגודל חלקיקים, שטח פנים, שהם המגבירים את הספיגה התוך תאית.

קסם המגנוקס גם לעצירות

Magnox Milkתכשיר ייעודי נוסף של נוה פארמה המבוסס על יעילות הפורמולה המנצחת במחקר, הוא תחליב מגנוקס (Milk of Magnox) – לטיפול טבעי בבעיות עצירות. ייחודו בכך שהוא פועל ישירות במערכת העיכול ולכן אינו פוגע ברירית המעי. כף אחת לפני השינה, והיציאות סדירות ונטולות מאמץ.
milk magnox
תוצאות המחקר ב"שיבא" הפתיעו רופאים רבים שסברו עד אז כי התוספים המבוססים על ציטראט הם הטובים בשוק. לאור הממצאים החד-משמעיים, מיהרה גם ועדת סל הבריאות להכניס את מגנוקס לרשימת התוספים והתרופות בסל. משמעות הדבר שלצד רכישת התוסף היעיל הזה בבתי המרקחת, ניתן להשיגו עתה גם בעזרת מרשם מרופא.

הפתעה נוספת מספק המגנוקס בסעיף המחיר. אם מישהו ציפה שהתוסף היעיל יותר יהיה גם יקר יותר, כדאי לקרוא טוב: העלות החודשית של Magnox 520 זולה בכמחצית ממחיר התוסף המיובא מחו"ל. ועוד בשורה טובה: בשל ריכוזו הגבוה יותר של מגנוקס, ויעילות הספיגה, מספיקה נטילת כמוסה אחת ליום, במקום 3-4 ליום בתוספים אחרים.

מי שכבר מבין שתוסף מגנזיום חיוני לגופו, יכול ליהנות היום מכל העולמות: גם יעיל יותר, גם מרוכז יותר וגם זול יותר. או במילים ישירות: מגנזיום זה Magnox 520.

כך נערך המחקר

המחקר שבוצע במכון הלב ב"שיבא", השווה את יכולת הספיגה וההשפעה של שני תוספי המגנזיום: מגנזיום דיאספורל (ציטראט) המיובא מגרמניה, מול מגנוקס (Magnox 520) הישראלי של "נוה פארמה".

המחקר נערך בשיטת Cross Over, שבה אותם הנבדקים השתמשו בשני התוספים במשך חודש, ובסיומו נלקחה דגימת תאים ונבדקה העלייה ברמת המגנזיום בתאים יחסית לזמן אפס. התוצאות, כידוע, חד משמעיות.

דילוג לתוכן